Istnieje wiele czynników od których zależy, czy nasz dom stanie się obiektem pożądania włamywacza. Warto je dokładnie przeanalizować, aby tak się nie stało i przede wszystkim za wczas zaradzić tego typu sytuacjom. Co kradną? Gdzie kradną? Jak temu zapobiec? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te frustrujące pytania.

Włamywaczy, choć to może wydawać się paradoksalne warto podzielić na ambitnych i tych drugich. Ambitniejsi misternie układają plan działania, który oparty jest przede wszystkim o rozpoznanie. W takich sytuacjach nie dochodzi do włamu w ciemno. Wyposażenie domu, jego układ, ewentualne zabezpieczenia – to wszystko ambitny włamywacz wie, zanim zniknie z łupem. Rodzi się pytanie – skąd taką wiedzę może posiadać? Najczęściej jest ona następstwem naszej pychy. Szepniemy coś, aby się pochwalić to tu, to tam, a reakcja łańcuchowa wre – zwłaszcza w przestrzeni półświatka. Złodzieje mnie ambitni wychodzą z prostego założenia, iż okazja czyni złodzieja, dlatego włamania jakich dokonują często są dziełem przypadku. Oczywiście szansa na to, że w padną w szpony funkcjonariuszy także jest znacznie większa.


W minionym roku najwięcej włamań dokonano w województwie dolnośląskim. Miejsca na podium uzupełniają Mazowsze oraz Śląsk. Wszystkie trzy regiony to blisko 50% w skali kraju. Zatem co drugie włamanie w Polsce w roku 2016 odbyło się na terenie któregoś z powyższych województw. W gwoli ścisłości – najmniejsza liczba włamań dotyczy województwa Świętokrzyskiego i nie przekracza nawet 2%.

Najczęściej łupem włamywaczy padają pieniądze oraz biżuteria. Bardzo często złodzieje zabierają ze sobą drogie sprzęty takie jak laptopy, telefony, czy aparaty fotograficzne. Sprzęty AGD/RTV są alternatywą, której na próżno szukać na aukcjach internetowych. Występują zazwyczaj w obrębie bazarów po drugiej stronie kraju. Włamywaczy zupełnie nie interesują dokumenty – nawet cenne. Podobnie jest z dobrej jakości perfumami – nie znajdują one uznania w oczach przestępców. Trudno jednoznacznie stwierdzić dlaczego. Za to wiemy jak zapobiec takim sytuacjom.

instal-torun - systemy alarmowe i monitoringu

Na współczesnym rynku pojawia się coraz więcej ciekawych i atrakcyjnych pod względem cenowym zabezpieczeń, ściślej – systemów alarmowych. Ich podstawowe działanie polega przede wszystkim na funkcjonowaniu czujników ruchu wespół z czujnikami otwierania drzwi oraz okien. Czujnik po zarejestrowaniu ruchu, bądź otwarcia okna, lub drzwi zaczyna wysyłać sygnały dźwiękowe. Bardziej zaawansowane systemy z wbudowaną aplikacją informują współpracującą firmę ochroniarską, właściciela, a nawet funkcjonariuszy policji. W takich sytuacjach potencjalnemu złodziejowi często towarzyszy afekt i rezygnuje on z dalszych – zgubnych działań. Dźwiękowi towarzyszą również efekty świetlne, co tylko potęguje nastrój grozy. Statystyki ukazują jednoznacznie – aby skutecznie zapobiegać włamaniom należy wyposażyć swoje cztery kąty w odpowiedni system alarmowy. Coraz częściej zdarza się, iż jest on częścią projektu pt. inteligentny dom – smart dom. Jeśli tak nie jest – warto zapytać o rozszerzenie oferty. Ale system alarmowy to nie wszystko. Warto pamiętać o tym, by nie przechowywać cennych rzeczy takich jak większa suma pieniędzy, czy biżuteria w domu, a jeśli już to przy użyciu sejfu. Nie należy także przechwalać się w nieznajomym otoczeniu swoim stanem finansów, ponieważ może to przynieść przykre konsekwencje.