Każdy właściciel chciałby móc uchronić swój dom przed potencjalnymi włamywaczami podczas swojej nieobecności. Niestety czasami jednak sami prowokujemy sytuację i podajemy za dużo informacji o sobie a także swoim majątku.

Wywiad przed włamaniem

Źródła z których złodzieje mogą czerpać informację o nas to np. różnego rodzaju portale społecznościowe, gdzie pokazujemy zdjęcia z wakacji, super auto czy też jeszcze innego rodzaju kosztowne gadżety. Jeśli podamy informację, że np. planujemy wyjazd na wakacje, to będzie to bez wątpienia najlepsza informacja dla włamywaczy, którzy będą obserwowali nasz dom i skorzystają z nadążającej się okazji.

Oczywiście nawet bez podawania informacji na temat naszego wyjazdu na którymś z portali gdzie posiadamy swoje konto, zawsze wtedy jeśli gdzieś wyjeżdżamy dom powinien być pod opieką naszej rodziny bądź sąsiadów. Powinni mieć oni oko na wszystko co wokół niego się dzieje. Poza ich bacznym okiem bardzo dobrze sprawdzają się w takich przypadkach również różnego rodzaju czujniki ruchu, czujnik zbicia szyby czy też czujnik otwierania okien i drzwi. Jeżeli dzieje się coś podejrzanego, sygnał dźwiękowy zaraz wzbudzi podejrzenia sąsiadów, mówi nam pracownik który zakłada alarmy w firmie Instal Project Toruń.

Nowoczesne kamery

Innym również bardzo skutecznym jednakże zarazem droższym rozwiązaniem będą bez wątpienia nowoczesne kamery IP, kamery te łączą się z Internetem, co umożliwia, że w danym momencie właściciel może zobaczyć, co się dzieje w jego domu. Dzięki nowoczesnej technologii, która została zastosowana w przypadku tego rozwiązania ma wgląd na wszystko w każdym momencie podczas swojej nieobecności. Niektóre z kamer posiadają czujniki ruchu, które robią zdjęcia, gdy ktoś czy coś będzie przemieszczało się w mieszkaniu. Przykładem programu do obsługi kamery internetowej będą różne darmowe aplikacje, które pozwalają na przekaz przez Internet tego, co dzieje się w naszym domu, w dowolnym czasie.

Niektórzy wybierają również mikrokamery, które pozwalają na podsłuchiwanie wnętrza domu z dowolnego miejsca. Kamery te nie posiadają żadnego okablowania, umieszczamy ją, gdzie chcemy i uważamy, że będzie to najlepsze miejsce do podsłuchu. Jeśli jesteśmy poza domem musimy nawiązać połączenie z kartą SIM i możemy w podsłuchiwać czy w domu dzieje się coś podejrzanego.

W systemie inteligentnego monitoringu stosuje się też kamery kamuflowane, które wykorzystuje się do obserwacji najistotniejszych punktów w domu np. miejsc, gdzie przechowuje się biżuterię i kosztowności. Przykładem mogą być kamery w formie radio- budzika, takie urządzenie nie budzi podejrzeń. Oczywiście taka kamera podaje obraz przez Internet i możemy wszystko swobodnie kontrolować.